Eko-kao način življenja malih Trogirana i Okručana
Autor: Tomislava Ečić Svirać, 1. 4. 2016.

Od listopada 2015. godine naša je škola uključena u Projekt Eko-škola. Eko-škole su međunarodni projekt organizacije Fee-Zaklade za odgoj i obrazovanje za okoliš. Nacionalni koordinator i voditelj Projekta u Republici Hrvatskoj je Udruga Lijepa naša. Program je osmišljen u svrhu provedba smjernica odgoja i obrazovanja za okoliš na razini čitavih škola. Program Eko-škola jasno određuje i usmjerava način na koji se nastavni sadržaji o zaštiti okoliša, kojim  dio redovnog školskog programa, primjenjuju u svakodnevnom životu škole. Ovakav pristup pomaže učenicima skratiti važnost zaštite okoliša u svijesti pojedinca.

Pozivu doc.dr.sc. Ante Kutle, predsjednika Udruge, odazvala se i Edita Bratinčević, ravnateljica OŠ Petar Berislavić iz Trogira.

Prepoznavši važnost ostvarivanja cilja programa, ugradnja odgoja i obrazovanja za okoliša u sve segmente odgojno-obrazovnog sustava i svakodnevni život učenika i djelatnika škola, ravnateljica je pokrenula aktivnost za ustrojavanje Eko-škole malih Trogirana i Okručana. Poštujući metodologiju, učitelji i učenici potpomognuti roditeljima i lokalnom zajednicom izradili su Plan i program Eko-škole Petar Berislavić odabravši kao prioritet četiri teme:

• otpad
  • zdrav život
  • voda
  • promet

Rad na ostvarivanju ciljeva Plana i programa Eko-škole osmišljen je, uglavnom, kroz rad u radionicama, uz sudjelovanje roditelja, predstavnika lokalne zajednice, članova udruga, kulturno-umjetničkih društava, vatrogasnih postrojbi, sportskih klubova…., interdisciplinarno, povezujući sadržaje redovnog i izvannastavnog plana i programa s izvannastavnim aktivnostima učenika.

Osnovan je Eko-odbor u kojem uz školske djelatnike, roditelje, predstavnike lokalnih zajednica Trogira i Okruga, ravnopravno, sudjeluju i učenici.

Dugoročno važnu ulogu za provedbu eko djelatnosti imaju Eko-patrole koju čine učenici. Oni svojim radom na terenu otkrivaju probleme u okolišu. Izvješća aktivnosti prvih Eko-patrola svjedoče o zadovoljstvu učenika novom, aktivnom ulogom u životu škole i lokalne zajednice.

Učenici su razumjeli važnost sudjelovanja u aktivnostima Eko-škole, kako za osobni razvoj, tako i za razvoj lokalne zajednice, o tome svjedoče brojne likovne izložbe na temu prikupljanja i recikliranja otpada, prezentacije izrade eko-sapuna, macerata, tradicijske i zdrave hrane, uređenje unutarnjeg i vanjskog prostora.

Dolaskom proljeća kreće završna etapa realizacije planiranih aktivnosti:

• Sadnja aromatičnog bilja, maslina i agruma na zelenim površinama u PŠ Okrug Gornji
  • Sudjelovanje u manifestacijama: Trogir u cviću, Plava metla
  • Realizacija interdisciplinarnih projekata na području Pantan
  • Dramske predstave i likovne izložbe
  • Parlaonice na teme; Važnost bavljenja sportom, Ono ča pokazujemo, Dani otvorenih vrata sportašima i udrugama

Sve aktivnosti će biti dokumentirane fotografijama i video-zapisima.

Glavni cilj ovog projekta je provesti načela ekološkog odgoja u nastavi u skladu s odrednicama Nastavnog plana i programa i Eko-škole te svakodnevnom ponašanju u školi i u svakoj prilici. Briga za okoliš se promiče kao trajna vrijednost i način življenja.

Voditeljice projekta: Sandra Mrčela, dipl.uč.savjetnica, Anita Parčina,prof geografije.

EKO KODEKS OŠ PETAR BERISLAVIĆ

Otpad reciklirajmo,

drvo zasadimo,

energiju štedimo,

zeleno razmišljajmo.

Čuvajmo šume, more, zrak

da nam život bude lak.

Smeće bacajmo u koš

da nam okoliš ne bude loš.

Na svježem zraku

tijelo gibajmo