Eko-patrola u Okrugu Gornjem- izviješće
Autor: Tomislava Ečić Svirać, 7. 4. 2016.

Eko-patrola u sastavu: Gabriela Delić, Patricija Radić, Matea Piteša, Ivis Tomašević,Petar Čamber, Mateo Tunjić i Dino Muharemović podijelili smo se u dvije skupine prema dogovoru sa prvog sastanka.

Obišli smo područje Mavarštice i Žednog te detaljno istražili stanje okoliša.

Fotografirali smo primjere ekološkog i neekološkog postupanja u okolišu.

Zaključili smo da, nažalost, imamo više primjera neekološkog postupanja u okolišu. Najugroženija je mjesna plaža na čiju je obalu more nanijelo veliku količinu otpada. Budući se plaža nalazi u samom centru Mavarštice njeno stanje daje lošu sliku o odnosu stanovništva prema okolišu. Uz plažu loše smo primjere pronašli i uz obalni pojas i oko posuda za odlaganje otpada. Iako mjesto posjeduje posude za razvrstavanje otpada pojedinci ih koriste na pogrešan način.

Primjere dobrog postupanja  uočili smo u okućnicama pojedinih kuća koje svojim uređenjem i održavanjem ceste uz kućne zidove doprinose urednosti mjesta.

Dogovorili smo se da ćemo snimljene materijale pripremiti za izložbu koju ćemo postaviti u atriju škole i u centru mjesta. Kako bismo doprinijeli rješavanju ovih problema organizirat ćemo okrugli stol na temu Ono smo ča pokazujemo. Na razgovor ćemo pozvati učenike, roditelje i djelatnike lokalne uprave i komunalnog poduzeća.