Faust Vrančić
Autor: Tomislava Ečić Svirać, 26. 10. 2017.

OŠ „Petar Berislavić“ partner na projektu HAZU-a

Nakon što je u svibnju dr.sc. Marijana Borić, djelatnica HAZU-a održala predavanje učenicima 6.a razreda Osnovne škole Petar Berislavić te ih tom prigodom upoznala s likom i djelom Fausta Vrančića, koji je bio i daljnji rođak našeg Petra Berislavića, ponosni smo što možemo reći da se uspješna suradnja naše škole i HAZU-a nastavlja i dalje.

Učenici 7.-ih i 8.-ih razreda naše škole su pod vodstvom nastavnika Krešimira Perage, profesora likovne kulture, osmislili te izradili crteže po uzoru na neka od najvećih djela Fausta Vrančića. Svojim likovnim izričajem, naši učenici su dali svoj mali, ali važan doprinos u realizaciji projekta HAZU-a pod nazivom Upoznajmo hrvatsku znanstvenu baštinu koji za cilj ima upoznati djecu i mlade s bogatstvom hrvatske kulturno-povijesne te znanstvene baštine.

Učenici su prepoznali značaj i bogatstvo opusa Fausta Vrančića- velikog jezikoslovca, svećenika, biskupa te jednog od najvažnijih izumitelja i hrvatskih ličnosti općenito.

Kao glavna inspiracija u radu naših učenika svakako je prednjačio Vrančićev Homo volans (lat. leteći čovjek), odnosno skica padobranca te je upravo ona bila glavna ideja u izradi crteža i plakata u spomen na tog velikog čovjeka i izumitelja.