Povijesna grupa
Autor: Tomislava Ečić Svirać, 16. 3. 2018.

U sklopu izvannastavne aktivnosti Povijesna grupa 7.b razreda naše škole predvođena prof. Markom Pastuovićem posjetila je 28. veljače 2018. godine u staroj gradskoj jezgri našeg grada arheološko nalazište.

Ovaj vrlo zanimljivi posao dio je projekta „Trogir through time“ koji se provodi u suradnji Muzeja grada Trogira s austrijskim arheološkim institutom kao i zagrebačkim Institutom za arheologiju...

Na samom nalazištu dočekala nas je stručna ekipa povjesničara i arheologa predvođena gdjom Lujanom Paraman,dipl.arheologinjom, koja nam je na vrlo poučan i zanimljiv način dočarala kako se i s čime susreću arheolozi te što je već pronađeno na samom nalazištu. Tu smo saznali kako se sistematski vrše sama iskapanja, koji su osnovni alati arheologa i kako se sve pronađeno evidentira. Na samom nalazištu pronađena je nekolicina grobova, dosta keramike, nešto novčića, ostaci keramičke košnice za pčele te bizantske naušnice. Sve su to ostaci iz vremena kasne antike i ranog srednjeg vijeka (6.-8. stoljeće).
Sve pronađene arheološke artefakte poslije smo, uz stručno vodstvo gđe Paraman i gđe Ugarković, mogli vidjeti u Muzeju grada Trogira gdje je stručna ekipa znanstvenika obrađivala pristigle materijale. Tu smo vidjeli i kako se čiste, prezerviraju, katalogiziraju pronađeni artefakti te s kojom opremom se isti obrađuju.

Na kraju od srca zahvaljujemo Muzeju grada Trogira što nam je omogućio jedno ovako nezaboravno iskustvo uz naše obećanje kako ćemo i ubuduće vrlo rado pratiti njihov rad.

Antičko ognjište                                                      Bizantske naušnice

Košnica