UPOZNAJMO ŽIVOT OSOBA S POSEBNIM POTREBAMA
Autor: Tomislava Ečić Svirać, 29. 1. 2016.

U sklopu Projektne nastave „Upoznajmo život osoba s posebnim potrebama“koju vodi logopedica Doma Dimitrov, imali smo priliku upoznati jednu divnu osobu . Ta osoba je  Ivan Bogdanović koji je slijep od rođenja.

Ivan Bogdanović  ima 26 godina. Trenutno radi na sveučilištu u Splitu. Ivan je od rođenja slijep.  Nakon osnovnog obrazovanja pohađao je  opću gimnaziju te bio na natjecanjima (županijskim i državnim ) iz geografije i povijesti. Nakon srednje škole je nastavio studirati povijest i filozofiju u Splitu.    Ivan nam je pričao o svojoj obitelji te  istaknuo kako ima veliku potporu svojih roditelja , sestre i brata koji su mlađi od njega. U našu školu je došao na poziv naše voditeljice s ciljem da nas informira o svome  životu i općenito o radu i životu  slijepih osoba. Ivan se samostalno kreće  pomoću bijelog štapa. Pokazao nam je Brajev pisaći stroj , kojeg slijepe osobe koriste u pisanju . Ivan ima i svoje   Osobno računalo- koje ima dodatke koji se proizvode za slijepe osobe kao što su npr. prilagodljiva brajeva tipkovnica, taktilni monitor itd. Naučili smo da slijepe osobe uz  volju i veliki trud mogu postići puno toga u životu. Naučili smo kako na pravi način možemo pomoći slijepoj osobi da pređe cestu…Naučili smo da je svatko od nas  poseban i jedinstven - svi smo različiti  ne samo fizički, nego i po svojim znanjima, vještinama, uvjerenjima. Naša različitost obogaćuje sredinu u kojoj živimo - razredni odjel, grad ali i cijelu domovinu.

*** Sljepoća je uvijek bila i biti će teška invalidnost, a u Hrvatskoj je ovim invaliditetom pogođeno oko 5800 osoba, a koje su registrirane pri Hrvatskom savezu slijepih.

Učenice: Mia Čuljak  , Martina Nevistić i Petra Beljan 7.d  , PŠ Okrug Gornji