Inamorajen śe tebi grade!
Autor: Ana Jerković, 17. 3. 2021.

Kako potaknuti učenike na istraživački rad i kreativno izražavanje? Jedan od primjera je projekt Čuvari baštine koji je krenuo u našoj školi i naše učenike potaknuo da pokažu svoju kreativnost i izoštre svoje talente. Istražujući skrivena blaga našega Trogira učenici su se sa svojim mentorima uputili u drugačiji način njegovanja kulturne baštine. Formirano je šest grupa učenika – povijesna, dramsko-recitatorska, eko, glazbena, likovna i informatička. U svakoj grupi učenici vrijedno rade na istraživanju kulturne baštine iz perspektive svojih talenata i vještina. U nastavku možete pročitati što učenici konkretno rade u svojim grupama, a mi željno iščekujemo njihove završne uratke koji će, vjerujemo, doprinijeti boljem poznavanju grada Trogira i još većem divljenju njegovom blagu.

Povijesna grupa trenutno istražuje povijesni aspekt skrivenih blaga Trogira u suradnji s Konzervatorskim odjelom u Trogiru, Uprave za zaštitu kulturne baštine Ministarstva kulture i medija RH. Odjel kao partner projekta pruža podršku učenicima i učitelju u povijesnoj grupi. Djelatnici odjela vodili su učenike po određenim lokalitetima u gradu Trogiru i održali im predavanja o povijesnom značaju manje poznatih kulturnih znamenitosti. Dramsko recitatorska njeguje trogirsku cakavicu kroz literarni i recitatorski izričaj. U ovoj fazi projekta učenici proučavaju riječi na cakavici koje su i danas u upotrebi te istražuju vokabular cakavskog govora. Eko grupa izrađuje kreativne magnete na temu skrivenih blaga našega mista koristeći se različitim tehnikama. Učenici svojim rukama izrađuju oblike trogirskog rafiola i ostalih znamenitosti. U sklopu glazbene grupe jedan dio učenika uvježbava sviranje pomalo zaboravljenih pjesama poveznih s njihovim voljenim rodnim gradom, a drugi dio učenika uvježbava pjevanje istih pjesama uz razgovor o tekstu i divljenje bogatstvu materijalne i nematerijalne baštine koju njihov grad nudi. Likovna grupa bojama nastoji dočarati kulturna blaga Trogira koristeći različite tehnike bojenja. Informatička grupa marljivo sakuplja video i foto materijale da ih na kraju projekta objedini u video Inamorajen śe tebi grade!

ČUVARI BAŠTINE-CDISDŽ