U Muzeju grada Trogira održane radionice na temu trogirske kiparske baštine
Autor: Anamarija Botić, 1. 4. 2021.

U dvorištu Muzeja grada Trogira održala se iznimno zanimljiva radionica koja se, uz potporu Centra izvrsnosti Splitsko-dalmatinske županije, provela u okviru projekta naše Škole pod nazivom Inamorajen śe tebi grade.

Ova radionica, na temu trogirske kiparske baštine, nastavak je suradnje Škole i Konzervatorskog odjela u Trogiru, uspostavljene obilježavanjem prošlogodišnjih Dana europske baštine, s ciljem kontinuiranog djelovanja na području edukacije osnovnoškolaca o vrijednostima i značaju očuvanja kulturne baštine.

Klikom na Opširnije možete pročitati detaljnije o održanoj radionici, kao i pogledati fotografije.

Tijekom prvog dijela radionice, u edukativnoj šetnji povijesnom jezgrom grada, djelatnice Konzervatorskog odjela upoznale su učenike s osnovnim pojmovima simbolike i ikonografije u umjetnosti, kiparstvom kao umjetničkom granom i vrstama kiparskih djela te motivom lava u trogirskoj kiparskoj baštini kao i sudbinom desetaka reljefa lavova koji su uslijed političkih previranja uništeni u prosincu 1932. godine.

U neposrednoj blizini jednog od lavova koji se pripisuje vrsnom Nikoli Firentincu (pronađenog u Foši 2005. godine) odvijao se drugi dio radionice. Zahvaljujući akademskom kiparu Tomislavu Šalovu polaznici radionice upoznali su se s tradicijskim kiparskim alatima te su se, uz njegovu pomoć, okušali u obradi kamenog bloka.

Izvor: http://muzejgradatrogira.blogspot.com/