MAJČIN DAN
Autor: Anamarija Botić, 9. 5. 2021.

„Majka… Tko može riječima opisati tu snažnu riječ i sve što majka predstavlja svojoj djeci? Majka je drugo ime za ljubav. Nitko ne ljubi kao majka. Nitko se ne žrtvuje nesebično i ne daruje velikodušno kao majka ne tražeći ništa zauzvrat. Kad bi se ljubav mogla mjeriti, mjera bi bila majčina ljubav.“

Druga je nedjelja u mjesecu svibnju posvećena majkama. Danas se slavi u više od pedeset zemalja u svijetu.

U zapadnom svijetu uspostavljen je u 20. stoljeću. Majčin dan ima svoje korijene u engleskom i američkom pokretu žena. Amerikanka Ann Maria Reeves Jarvis 1865. godine organizirala je Mothers Day Meetings gdje su majke mogle razmjenjivati ideje o aktualnim pitanjima Toga dana se majke i bake uglavnom darivaju cvijećem te čestitkama i malim poklonima koje su izradila njihova djeca i unuci.

Majčin dan je prilika da se na poseban način sjetimo svojih majki, učinimo nešto lijepo za njih i zahvalimo im svu ljubav, dobrotu i pažnju, iako moramo biti svjesni da joj tu ljubav i zahvalnost trebamo pružati svakoga dana.