SRETAN DAN UČITELJA!
Autor: Anamarija Botić, 5. 10. 2021.

Većina nas ne završi s više od petero ljudi koji nas se sjećaju. Učitelja se sjećaju tisuće ljudi do kraja života. – Andy Rooney

Nastava je mnogo lakša nego odgoj. Za nastavu se mora samo nešto znati. Za odgoj se mora nešto biti. – Adalbert Stifter

Jedna knjiga, jedna olovka, jedno dijete i jedan učitelj mogu promijeniti svijet.
– Malala Yousafgai

Svjetski dan učitelja obilježava se 5. listopada. Taj je dan prigoda da se pokaže da je rad učitelja prepoznat kao jedan od najvažnijih za ukupan razvoj društva te da se kao takav i cijeni.

Biti učitelj/ica san je većine osnovnoškolaca što nam govori o tome koliko je učiteljska uloga bitna u životu učenika. Učitelj je onaj kojem vjeruju, kojem se dive, koga žele slijediti, u čijoj prisutnosti vole boraviti.

Otkriti potencijal svakog učenika, omogućiti mu uvjete da ih ostvari, motivirati ih, hrabriti, usmjeravati nije lagan posao. Zahtjevan je i potrebno je veliko srce kako bi se oblikovali njihovi umovi i srca. Učiteljev posao nema cijene jer je njihova ljubav, briga i želja da njihovi učenici uspiju, budu sretni i ostvareni nemjerljiva. To je i razlog zašto se svi sjećamo svojih učitelja. Jer smo se prije svega osjećali voljeno, zaštićeno, cijenjeno, sretno. Učiteljev utjecaj seže dalje od zidova učionice. On utječe na budućnost svojih učenika, a time budućnost svoje domovine i svijeta kojeg ti naraštaji budu gradili.

Sjetimo se danas na poseban način naših učitelja i zahvalimo im jer bez njihova truda, strpljenja, mudrosti mi ne bismo bili ovo što jesmo.

Učitelji, hvala vam!